Dzień Nauczyciela - co to za święto?

Dzień Edukacji Narodowej tak naprawdę w powszechnym języku nazywany jest Dniem Nauczyciela. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

W historii współczesnej Święto to ma swoje początki w 1972 r., wtedy właśnie powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Początkowo święto nosiło nazwę właśnie Dzień Nauczyciela, ponieważ dotyczyło tylko wykonawców tego zawodu. Dopiero w 1982 r. zmieniło nazwę (także ustawowo) na Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy oświaty.

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Został ustanowiony w 1994 roku na pamiątkę podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, która została opracowana przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. W Polsce 5 października swoje święto obchodzą wykładowcy akademiccy i nauczyciele szkół wyższych.

Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy,

Pracownicy Administracji i Obsługi!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej z całego serca dziękuję Wszystkim za wysiłek włożony w swą pracę życząc radości z osiągnięć, a do tego zdrowia, wiele siły i energii, zadowolenia i satysfakcji zarówno w Waszej zawodowej misji, jak i w życiu osobistym.

Dziękuję Nauczycielom za wzorzec mądrego i dobrego człowieka, za dar cierpliwości i wytrwałości, za codzienny trud w kształtowaniu pokoleń, za entuzjazm w przekazywaniu wiedzy i odkrywaniu nowych obszarów codziennej pracy.

Życzę zrozumienia w oczach uczniów, doceniania przez cały rok, uznania i szacunku Rodziców oraz całej szkolnej społeczności.

Niech towarzyszy Państwu przekonanie, że tworzycie przyszłość i nadajecie jej lepszy kształt, pamiętając, że Nauczyciel ociera się o wieczność - nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ.

Wszystkiego co najlepsze!

Z pozdrowieniami - Ewa Modrzejewska