JUBILEUSZ MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO W CHOJNICACH

JUBILEUSZ MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO

W CHOJNICACH

Minęło 10 lat od utworzenia w dawnej baszcie więziennej przy ulicy Sukienników w Chojnicach, Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. Dnia 26 września, w szkole muzycznej, odbyła się uroczystość obchodów tego jubileuszu.

Janusz Gerald Stanisław Jutrzenka Trzebiatowski urodzony 9 lipca 1936 roku w Chojnicach żyje i tworzy w Krakowie. Jego twórczość to malarstwo, rzeźba plakat, medalierstwo, architektura i scenografia oraz twórczość poetycka. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. W 1939 roku rodzina Trzebiatowskich, wraz z trzy letnim wówczas Januszem, została wysiedlona z Chojnic. Artysty nie ominęły doświadczenia związane z brutalnością wojny, powstaniem warszawskim, hitlerowskim obozem koncentracyjnym i dziecięcym przeżyciem Pruszków Lager.Po wojnie wraz z rodziną wrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie w 1954 wyjechał do Krakowa, by rozpocząć studia na akademii Sztuk Pięknych. W Krakowie nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy. W ASP otrzymał solidne przygotowanie, zarówno z zakresu malarstwa architektonicznego, rzeźby, rzeźby architektonicznej, w dziedzinie plakatu, ze specjalizacją architektury wnętrz. Oprócz twórczości artystycznej, jego życie wypełnia także pasja społecznikowska.To dzięki niej zrodziły się galerie sztuki, Poradnia Urządzania Wnętrz Mieszkalnych (1958), stowarzyszenie Twórcze „Polart”, Galeria Sztuki Polskiej w Chojnicach czy muzeum ze zbiorem dzieł jego autorstwa i etnograficznymi w Chojnicach. Trzebiatowski jest nadal twórcą wszechstronnym - malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, plakacistą, scenografem, medalierem i poetą. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce i wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnianiem.Muzeum jest samorządową placówką kultury utworzoną wspólnie przez artystę i Gminę Miejską Chojnice. Znajduje się tam część dzieł honorowego mieszkańca Chojnic oraz pracowania.

W uroczystości tej brała udział p. dyr. Ewa Modrzejewska, która  przekazała obraz naszej szkoły wraz z gratulacjami na ręce kustosza muzeum p. Julii Chabowskiej Reca oraz pamiątkowe gratulacje artyście Januszowi Trzebiatowskiemu. W podziękowaniu p. Janusz Trzebiatowski przesłał list który publikujemy poniżej.

(Fot. pochodzą z portalu chojnicecom)

Kraków 29.09.20

Wielce Szanowna Pani Dyrektor

Grono Pedagogiczne

i wspaniała Społeczność Szkoły nr 1

w Chojnicach

Pełen wzruszenia przyjąłem przesłanie od swojej pierwszej uczelni. To  ponad pięćdziesiąt lat minęło, gdy po wojennej tułaczce wróciłem do Chojnic. Pierwsza klasa była improwizacją warszawską, w drugiej wyzwalałem Ojczyznę w Krakowie, wreszcie w Szkole nr 1 wprost do klasy trzeciej. Spędziłem tu trzy  ważne lata, potem 11 – latka na Starym Mieście. Nasza szkoła, której patronem stał się mój przyjaciel Julian Rydzkowski i jej młodzież stawała się zaczynem wszystkich rozmów o percepcji współczesnej sztuki. Zarówno w jego odwiedzinach u mnie w Krakowie , jak i moich w Jego gnieździe chojnickim. Przesłanie jakie otrzymałem to nie tylko zaszczyt i wzruszenie ale wezwanie do jeszcze pilniejszego działania na rzecz społeczeństwa, a młodego pokolenia w szczególności.

Z należnym szacunkiem

uczeń  - Trzebiatowski