PORTRETY Z WARZYWNIAKA, CZYLI TWORZYMY JAK ARCIMBOLDO - PROJEKT BADAWCZY

Uczniowie kl. II d (wych. Aleksandra Szczepańska) doskonalą się w zadawaniu pytań, dostrzeganiu problemów i stawianiu hipotez, uczą się logicznego myślenia, eksperymentowania i wyciągania wniosków. Zaciekawienie światem owoców i warzyw sprawiło, że uczniowie zupełnie spontanicznie zostali badaczami. Stworzyli mapę pytań: Jakie witaminy mają owoce i warzywa? Co kryje się w kapuścianej głowie? Ile warstw ma kapusta? Jak wyglądają pestki owoców? Ile ich jest? Dlaczego warzywa i owoce maja kolory? i in. To skłoniłodo: stawiania hipotez badawczych, przeprowadzania doświadczeń, dokonywania odkryć. Sprawdzanie hipotez wywołało okrzyki radości, niekiedy zdziwienie… Malarstwo pędzla Giuseppe Arcimboldo zainspirowało uczniów do stworzenia warzywno–owocowego dzieła z naturalnych okazów. Powstały również indywidualne i kreatywne portrety postaci z „gazetowego warzywniaka”. Uwieńczeniem projektu było wykonanie sałatki „Samo zdrowie” przy współudziale rodziców.

Tekst i fot. A. Szczepańska