JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD ,,CZEŚĆ POLSKIEJ ZIEMI’’- CHOJNICE 2019

8 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości oraz powrotu Chojnic do Ojczyzny w Chojnickim Centrum Kultury odbyło się jubileuszowe XX Spotkanie z pieśnią i piosenką patriotyczną  ,, Cześć Polskiej Ziemi ‘’, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach a współorganizatorami:  Chojnickie Centrum Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Chojnicach, a od tego roku również Stowarzyszenie ,,Julian’’ przy SP 1.

Przegląd rozpoczął się od programu artystycznego (wiersze patriotyczne) w wykonaniu uczniów SP 1 pod kier. p. Natalii Witkowskiej i p. Arkadiusza Gierszewskiego, który wprowadził zgromadzoną publiczność w atmosferę i charakter Święta Niepodległości. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonała         p. dyr. Ewa Modrzejewska. Z okazji Jubileuszu wręczone zostały pamiątkowe podziękowania współorganizatorom przeglądu oraz osobom zasłużonym w organizacji przeglądu: p. Ludomile Paczkowskiej – byłemu dyrektorowi SP 1,  p. Reginie Szymańskiej – prezesowi TPD, p. Bogdanowi Kufflowi – przewodniczącemu Komisji Oświaty, p. Zbigniewowi Buławie (nieobecnemu) – dyrektorowi Wydziału kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Chojnicach, Komendzie hufca ZHP Chojnice. Wśród gości obecny był też p. Marek Szank – przewodniczący Komisji kultury i sportu oraz p. Marek Szmagliński – radny powiatowy. W przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych naszego regionu oraz Pelplina, Grudziądza i Włocławka. Zaprezentowało się 50 podmiotów wykonawczych  ( soliści, duety, zespoły). Prezentowane piosenki były oceniane przez jury w składzie : p. Henryk Kukliński, p. Przemysław Woźniak, p. Sylwia Osińska i   p. Dariusz Buczek. Konferansjerami były druhny komendy hufca ZHP Chojnice :  Faustyna Stanka, Wiktoria Kozłowska, Monika Perszewska. Wśród wielu pięknych piosenek patriotycznych, które można było usłyszeć na scenie, zaprezentowano także autorskie piosenki. O godz. 11.11 w związku z zaleceniami Ministra Edukacji, w łączności z wszystkimi szkołami w Polsce uczestnicy i zgromadzona publiczność wspólnie odśpiewała ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ poprowadzonego przez Karolinę Lewińską. W przerwach miedzy kategoriami wykonawczymi , organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek ( Piekarnia – cukiernia Brunka w Chojnicach) i napoje dla wszystkich wykonawców, opiekunów i gości festiwalu. Przegląd zakończył się uroczystym wręczeniem nagród (statuetki, książki, śpiewniki patriotyczne) i dyplomów, oraz nagrody ,,Grand Prix’’, którą w tym roku otrzymał Chór Zespołu Szkół Katolickich w Chojnicach. Nagrody zostały ufundowane przez : Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Imprezę przygotowali i przeprowadzili nauczyciela SP 1  : p. Michał Leszczyński (koordynator ), p. Lucyna Skórczewska, p. Magdalena Czarnowska, p. Kamila Gemba, p. Joanna Stoltman,  oraz uczennice kl. VIII c. Dokumentację fotograficzną przeglądu zrealizowały uczennice Technikum nr 3 w Chojnicach: Paulina Kamińska i Paula Gostomczyk. Fragmenty przeglądu zostały nagrane przez tv.chojnice p. J. Erdmana.  Z okazji jubileuszowego przeglądu została wydana płyta CD ,,Chojnickie śpiewy patriotyczne’’ z najlepszymi wykonaniami laureatów poprzednich edycji przeglądu opracowana przez p. Michała Leszczyńskiego a zrealizowana przez Studio Nagrań ,,Hapiś Sound’’ p. Krzysztofa Kloskowskiego  z Charzyków. Z tej okazji została też wydana okolicznościowa gazetka festiwalowa w której została zawarta historia przeglądu.